top of page

Burkolás - csempézés

A panellakásokban burkolatként előfordulhat PVC padló, kerámia lap, szalagparketta, vagy laminált parketta padló is. A burkolást szinte minden lakásfelújításnál érdemes elvégeztetni.
Panellakásokban általában kisebb felületekkel kell dolgozni, de komolyabb feladat a sitt kihordása, elszállítása, így a munka a felület nagyságához viszonyítva időigényes lehet.


A legtöbb időt és költséget mindig a fürdőszoba, wc, konyha felújítása jelenti. Ezeknek a munkafolyamata összetett és sok szakmát érint. Ha a vezetékek nem megfelelő állapotúak, akkor feltétlen cserére van szükség, mert ha a csempe felrakása után egy évvel csőtörés következik be, vagy a falban leég a villanyvezeték, akkor a csempéket le kell verni és a burkolás újra aktuálissá válik.


A konyhában a burkolás akkor indulhat, ha az új konyhabútor tervei már megvannak, mert a csempét a felső szekrény és a konyhapult közé kell felrakni. Ilyenkor nagy pontossággal kell dolgozni!
Sok panelben eredetileg nincs a WC-ben csempe a falon. Ezen érdemes változtatni, mert a WC kagylóból, a lehúzás során kifröccsenhet a víz a falra. A csempét könnyű tisztán tartani, jobban megfelel a higiéniai szempontoknak.
Évtizedek alatt azonban a szőnyegpadló rugalmasságát célzó puha szivacsszerű réteg és az oldószeres ragasztó (Pálmafix) ammóniát termel, ezért szokott lenni az üres panelekben, a szobákban olyan furcsa erős szag. Azonban ez a gyermekek, de még a felnőttek részére is nagy veszélyt jelent, hiszen erős allergiás panaszokat válthat ki! Ezért ezt mindenképpen érdemes cserélni laminált parkettára, szalagparkettára, hagyományos parkettára, Vinyl padlóra, vagy kőpadlóra. Ráadásul a ezeket a padlókat könnyebb tisztán tartani, mint a leragasztott padlószőnyeget. Az új padlóra még mindig rakható szőnyeg, de az sokkal jobban tisztítható, mint a szőnyegpadló.

Burkolást előkészítő műveletek: 
Ellenőrizzük a burkolandó felületet, melynek kellő szilárdságúnak és tisztának kell lennie. Ahhoz, hogy tökéletes tapadást érjünk el, az aljzatra, és a  a falra egy alapozó réteget kell felvinni. (mélyalapozó)

Aljzatszint ellenőrzés
Ha nem megfelelő aljzatot képeztek padlókiegyenlítés szükséges. Aljzatkiegyenlítő rétegvastagsága 1-30 mm-ig alkalmazható különböző minőségi anyagok függvényében.

Lapkiosztás
Nagy felületeknél  burkolási terv készítése ajánlaos. Ez tartalmazza: a kialakítás módját, lapkiosztást, a burkolat mintázatát és a  méreteket.

Dilatizáció
A burkolt felületben keletkező feszültségeket levezetik és megtartja annak stabilitását, tartósságát. A burkolatokat diletálni kel legalább 20-30 m2-ként  minden szerkezetváltásnál és  falcsatlakozásnál.
A dilatációs hézag vastagsága  az aljzatbetonig kell lennie. A burkolólapok közti fugahézagokat rugalmas fugázóanyaggal kel kitölteni (szilikon). A dilatációs hézagok dilatációját profilokkal is kivitelezhetőek.

A burkolat fugázása
A széles (1-2-3-4mm)vagy zárt fuga kiválasztása esetén egészen eltérő hatásokat lehet elérni. A zárt fugás kivitel a folyamatosságot hangsúlyozza,  hátránya hogy kisebb a burkolati réteg rugalmassága ez által nagyobb a feszültség lehetősége. Ebből következően repedések alakulhtnak ki és a burkolat belevegősődését okozza. A nyitott fugázás esztétikusabbak és a fugákat  tömören ki lehet tölteni ez a megoldás megbízhatóbb és biztonságosabb.
Az első tisztításnál alapos munkát végezzünk, mert alapvető fontosságú, amelyet
a burkolás befejezése (megkötése)után szükséges elvégezni.
A burkolat felületről minden szenyeződést el kell távolítani. A megfelelő fuga anyag  kiválasztása fontos dolog.Vegyük figyelembe a fuga anyag öszetételét: ellenőrizzük a műszaki tulajdonságokat és  pontosan követni kell a  tecnológiai menetet.  Az  elkészült burkolatok felületéről a kivitelezés során rátapadt,rászáradt szennyeződéséket savas alapú anyaggal Pl.: FIANDRE CLEAN-nel 1:1 arányban alkalmazva tisztítsuk le.
A tisztítás után, vizes felmosással távolítsuk el a még megmaradt szennyeződéséket.

Kerámia burkolatok típusai
Cementkötésű műkő vagy égetett agyag, ragasztó habarcsba fektet-
ve. Minden hidegburkolatnál 

Fontosabb fajtái:
– műkőlap;
– kőagyag (mettlachi); – tégla;
– terrazzo (mozaiklap); – mázas kerámialap; – keramitlap

A kerámia burkolatok típusai: mázas és mázatlan lapok
Mázas
Vöröspasztás:egyszer égetett beltéri lap
Fehérpasztás:egyszer égetett beltéri ill. kültéri fal és padló
Mázas gres :beltéri ill. kültéri fal és padlóburkoló

Mázatlan
Gres porcelán:beltéri ill. kültéri fal és padló burkoló
Kottó Klinber:beltéri ill. kültéri fal és padló burkoló


Burkoló mester Tóth Roland 06 30 539 8669

bottom of page